Jedzmy gęsinę!

Anna Mróz

Gęsie pipki, marynowane uda, foie gras, półgęski, okrasy – z gęsi można przyrządzić niezliczone dania. Jest nie tylko smaczna, lecz także zdrowa. Niestety w Polsce to mięso zapomniane. Od kilku lat restauratorzy starają się odświeżyć pamięć o gęsinie. więcej »

Wolniej znaczy smaczniej

Anna Mróz

Pęd i pośpiech, gonitwa i wyścig. A do tego śmieciowe jedzenie bez smaku, połykane w biegu, na stojąco. Gnamy wszyscy, a przynajmniej większość z nas. Ci, co mieszkają w miastach mają to chyba we krwi. Wydaje się, że mieszkańcy wsi żyją spokojniej, ale czy na pewno? więcej »

Nieco o chlebie

Słowo Pomorskie z dn. 16.09.1928 r.

Od chwili, gdy bezdomne a koczujące narody porzuciły swój tryb życia i przemieniły się w pracowitych rolników, można mówić w ogóle o istnieniu chleba. więcej »

Kochane nalewki

Yga Kostrzewa

Moja przygoda z nalewkami trwa 2 lata. Idąc śladem rozwiązań ekologicznych – segregacja odpadów, oszczędność energii, kupowanie ręcznie robionych wędlin i serów, poszłam dalej i postanowiłam zacząć sama wytwarzać alkohol na domowe potrzeby. więcej »

Naturalne domy

Wojciech M. Brzeski

"Oftrzegam, aby nie młotkiem łupać, ale piłką rozrzynać cegłę należy gdyż 3 calowa fieczka z paździorami w glinie zmięfzana iak wyfchnie to do wielkiey zakamieniałosci przychodzi" - tak pisał w 1791 roku Piotr Aigner, znany polski architekt, budowniczy m.in. Kościoła Św. Anny w Warszawie. więcej »