"Świat według Monsanto"

Katarzyna Lisowska

Wzięłam tę książkę do ręki z przekonaniem, że po kilku stronach lektury bezproblemowo osunę się w ramiona Morfeusza. Tymczasem, udało mi się od niej oderwać dopiero o czwartej nad ranem, gdy rozsądek kazał mi wreszcie zgasić światło. więcej »

Agrokultura i zmiany klimatyczne

Tomas Remiarz (tłum. Dariusz Orzechowski)

“Jest za późno na zrównoważony rozwój. Najlepsze, na co możemy liczyć, to zrównoważone wycofanie się” James Lovelock, Zemsta Gai. więcej »

Z perspektywy permakultury

tłum. Kamila Wojtowicz

Istnieje takie stare powiedzenie: „Cywilizowany człowiek przemaszerował przez powierzchnię Ziemi i ślady jego stóp utworzyły pustynię." więcej »

Czerkieska mąka orkiszowa

Bogdan Chara

Jasień to mała wieś położona w mocno pofałdowanym terenie Ziemi Świętokrzyskiej - liche zakamienione pola V i VI klasy nigdy nie sprzyjały uprawie pszenicy zwyczajnej, za to dobrze tu się udawał "orkisz" dawniej nazywany "łorkis" lub "połpa". więcej »

Zapomniane odmiany

Marta Dziubiak

To, że jabłka są zdrowe wie nawet małe dziecko, a to, że jemy je codziennie wynika nie tylko ze starego przysłowia "jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie", ale również z faktu, że jabłoń jest najpowszechniejszym gatunkiem owocowym uprawianym w naszej strefie klimatycznej, którego owoce są dostępne przez okrągły rok. więcej »